Tunisko 2009


Letos měl přijít další z vrcholů mého cestování na motorce,a to výprava na Aljašku. Bohužel jsem začal zvelebovat penzion a peníze nabraly kosmickou rychlostí směr stavba. Po seznamovací schůzce jsem musel s bolestí v srdci účast odpískat.Jede tedy aspoň Standa. No co,není všem dnům konec a Tiky to určitě nafotí a napíše hezky tak z toho taky něco budem mít. S velikou radostí jsem proto přijal pozvání Tondy s Liborem na menší,ale určitě ne nezajímavou vyjížďku do Tuniska.Poubes také nezaváhal a tak jedeme čtyři. Tentokrát je převaha baworáků 800GS,1150GS,1200GS a s nimi jediná KTM 950A.

No,úvodní řeči máme za sebou tak do sedel. Odjíždíme 3.4.2009 přes Rozvadov na Mnichov a dál na Garmisch kde se stáčíme do hor a trochu obrousíme boky našich zbrusu nových špuntíků.Pár střelců tam jelo fakt kudlu. Já se rozjíždím pomalu jelikož přední karoo mám obuté poprvé a mojí důvěru si musí nejdřív zasloužit.Zvolil jsem Metzeller,protože Mitas E09 je sice super,ale na předku nic nevydrží. Do Rakouského městečka Tosens dorážíme kolem 17.00 a Tonda nás ubytovává u svého kamaráda,který se zde natrvalo usadil se svou paní.Rychle se přesunujeme do restaurace "U zvědavý báby"a pojíme něco z horské kuchyně a spláchneme to pár žejdlíky.Na zahradě ještě ochutnáme výborný štrůdl a místní lahodnou slivovičku.Obojí výborné kvality. V noci nás budí příšerný kravál způsobený Liborem,který při cestě na wc převrátil šicí stolek. Od té doby mu říkáme švadlenka.Super přezdívka pro stokilového chlapa. Ráno vstáváme časně a náš úkol je jasný.Musíme být včas v Janově na trajekt. V horách u St.Moritz se na displejích modernějších Bmw začínají objevovat záporné hodnoty celsiovy stupnice a zastaví se místy na -5.Nedostatečnost mého oblečení je na mé ztuhlé poloze jasná.Poubes má sice super oblečení,ale nepřítomnost vyhřívání heftů se zase podepisuje na jeho nemotorném ovládání obou páček.Tající sníh je na pár místech zledovatělý,ale vše se v dobré obrací po sešupu do Itálie.Sluneční paprsky hltáme po vagónech. Janov nás přivítal pošmourným počasím a trochu sprchlo. Na lodi se občerstvujeme drahým pivkem a jsme rádi že jsme si připlatili za kajutu. Můžeme po lodi bloumat jen v kraťasech a někdo ač bmwák i v oranžových trepkách.Viď Toníku.

Večer 5.4 jsme v Africe.Celníci nezklamali a celniště opouštíme před půlnocí.To jest za 4 hodiny. Doporučuju schovat navigaci,je to další bumážka a zdržení V nočním Tunisu hledáme směnárnu či benzínku na karty.Nakonec tankujeme za eura 1:1 a jsme rádi,že jsme se nepoztráceli,jelikož jsme se rozdělili a to nikdy není dobrý. Poubes spouští navigaci s čerstvou mapou Tunisia V11 a máme vyhráno. Jak je tahle mapa skvělá vyzkoušíme ještě několikrát.Jedeme na Souse a pak stáčíme na El Fahs.Spíme v mrazivé noci na směskovém poli s porostem vysokým po světla motorek. Ráno měníme prachy v kurzu 1.8din.za euro.V Maktharu snídáme a na Thalu už zkoušíme pistu.Je to podobné jako v Maroku.Hory a borové lesy a vesměs kamenité cesty.V Thale se stáčíme k jihu a motáme se v těsné blízkosti Alžírských hranic.Vojáci co nás kontrolují jsou trochu zaskočený,kde že jsme se tu vyloupli,ale jinak jsou v klidu.Směřují nás na asfaltku do Kasserine.Hotel jsem nechtěl,zdá se mi totiž,že vůbec nesmlouváme a místní toho patřičně využívají.Když ale viděli moje zdráhání cenu samozřejmě upravili.Smlouvat se tu určitě vyplatí. Deviza je že tu mají pivo,ale to nám za 2din.0,25l chutná jen do té doby než nám ve studeném vestibulu začínají mrznout nohy. Včerejší brzské ulehnutí se projevuje.Vzhůru jsme od 5ti. Pokračujeme pistama na jih.Začíná se objevovat písek.Je to sice sporadické,ale bez plynu to nepůjde.Projíždíme Moulares a v Redeyef tankuju od prodejců benzín u cesty.Je to levnější a horší není.Poubes to taky vyzkoušel,ale než zjistil,že tankuje mix měl v nádrži už tak 5 litrů. Ktm však tuto dvoudobou tekutinu pozřela bez problémů.

foto: ↑↑ nahoru ↑↑